Zdroj: FB: Obľúbené recepty pre každého
Kváskový chlieb pre začiatočníkov
Recept na chutný kváskový chlieb, ktorý zvládnu aj začiatočníci. Aj keď sa kváskovanie javí ako zdĺhavý proces pečenia, určite sa ho oplatí vyškúšať. Chuť chleba je neporovnateľná.
Ingrediencie
Štartér
- 80 g ražná celozrnná múka na kváskovanie
- 100 g voda
- 20 g materský kvások
Chlieb
- 400 g chlebová múka
- 23 g voda
- 2 kl soľ
Najnovšie letáky
Postup
Príprava štartéra Všetky suroviny spolu zmiešame, prekryjeme fóliou a kvások necháme pracovať pri izbovej teplote 9 až 12 hodín, resp. pokiaľ nezdvojnásobí svoj objem.
V miske zmiešame múku s vodou, soľou a kváskom. Vymiesime cesto, ktoré sa nelepí na stenu misky ani na ruky a zakryjeme ho fóliou. Takto pripravené cesto na kváskový chlieb necháme kysnúť 90 minút pri izbovej teplote.
Po 90 minútach cesto premiesime a opäť necháme kysnúť.
Po vykysnutí cesto preložíme na múkou vysypanú pracovnú dosku a preložíme ho v rukách.
Vytvarované cesto vložíme do ošatky, ktorá je vysypaná zemiakovým škrobom. Spoj cesta je navrchu ošatky. Cesto prekryjeme fóliou a počkáme pokiaľ nezdvojnásobí svoj objem.
Pred pečením zapneme rúru a vložíme do nej plech na pečenie so starým plechom, do ktorého budeme neskôr liať vodu. Rúru vyhrejeme na 250°C.
Cesto vyklopíme z ošatky na papier na pečenie. Ostrým nožnom ho narežeme a prenesieme do rúry na plech.
Do starého plechu nalejeme vodu a rúru zavrieme.
Časy pečenia kváskového chleba pre začiatočníkov Prvých 10 minút chlieb pečieme na 250 °C - horný/dolný ohrev. Po 10 minútach, vyberieme plech s vodou, teplotu znížime na 200°C a pečieme 20 minút. Či je chlieb upečený zistíme podľa zvuku, keď naň zo spodu zaklopeme. Ak je zvuk dutý, znamená to, že je upečený.