Domáci kváskový chlieb
Domáci chlieb z kvásku, mäkký aj na druhý či tretí deň
Ingrediencie
Štartér
- 1 polievková lyžica droždia
- 130 ml voda
- 160 g chlebová múka
K štartéru pridáme ďalej
- 360 g chlebová múka
- 1⁄2 polievková lyžica soľ
- 1 čajová lyžička kmín
- 200 ml voda
Najnovšie letáky
Postup
Na prípravu kváskového chleba treba vždy viac času, preto si rozkvas alebo štartér pripravím už skoro ráno. Zmiešam v miske všetky suroviny na rozkvas a rukou premiešam. Zakryjem čistou utierkou a nechám kvasiť minimálne 10 hodín.
Po uplynutí tohto času si nachystám veľkú misu, do ktorej dám rozkvas s múkou a vodou a ručne poriadne cesto premiešam. Znova zakryjem a nechám hodinu postáť. Potom cesto ochutím soľou a drveným kmínom a poriadne rukou premiešam tak, aby sa odliepalo od misy. Znova nechám oddychovať 60 minút. Na pomúčenej doske ho rukami natiahnem do strán, preložím a opäť natiahnem. Urobím si tvar bochníka a ten preložím do misy (alebo ošatky ak máte), ktorú som vystlal utierkou a posypal škrobom. Misu prikryjem fóliou a nechám ešte dokvasiť, kým cesto nezdvojnásobí svoju veľkosť.
Potom cesto vyklopím na papier na pečenie a jemne narežem vrch chleba.
Pripravím si dva plechy na pečenie. Na spodok dám hlbší, do ktorého budem liať vodu a nad ním bude ten, kde sa bude piecť chlieb. Rúru si rozohrejem na pečenie zvrchu a zospodu a nastavím teplotu 250 stupňov.
Papier na pečenie s pripraveným chlebom opatrne prenesiem na vrchný plech. Do spodného nalejem pohár vody a zavriem rúru. Takto pečiem zhruba 10-12 minút, potom spodný plech vyberiem a dopekám 20 minút pri zníženej teplote 220 stupňov. Upečený chlieb spoznám podľa zlatej chrumkavej kôrke a dutého zvuku, ktorý sa ozve po zaklopkaní prstami zospodu chleba. Chlieb je vtedy akurát hotový a môže chladnúť na mriežke.
Tento chlieb má jednu nevýhodu - zmizne skôr, než stihne vychladnúť rúra.